Yazılar

Dolgu

Dudak belirginleştirme, dudak üzerindeki kırışıklıklar, yanaklarda çöküklükler, ağız köşelerindeki kırışıklıklar, göz altı çukurları, el üstü kırışıklıkları gibi onarım gerektiren durumlarda ameliyatsız ve kısa sürede tedavi sağlayan bir uygulamadır. Muayenehanemizde hyaluronik asit dolgu tercih edilmektedir.

Dolgu, yüz gençleştirme, dudak büyütme, ciltteki çukurların doldurulması, kırışıklık tedavisinde, el gençleştirmede kullanılan bir uygulamadır. Dolgu maddesi olarak kullanılan hyaluranik asit, deri altındaki hücreler tarafından doğal olarak üretilen bir maddedir. Labaratuar ortamında üretilip, steril şartlarda, enjektör içinde sunulmaktadır. Dolguların kalıcılığı, dolgunun türüne göre 4-12 ay arasındadır.

Hyaluranik aside karşı çok nadiren de olsa alerji oluşabilmektedir. Alerji olduğunda yüzde, dudaklarda şişme, daha şiddetli reaksiyonlarda soluk borusunda tıkanma, tüm vücutta şişlik ve kaşıntı meydana gelebilir. Bazı dolguların içinde uyuşturma sağlayan maddelerde bulunabilmektedir. Bu maddelere karşı da alerji oluşabilir.

Dolgu uygulamasından sonra bu bölgede morluk ve şişlik oluşabilir. Morluk ve şişlik genellikle 1 haftada giderek azalır, ancak bazı kişilerde 1 aya kadar sürebilir. Dolgu uygulaması cildin doğal yapısına, kişisel özelliklere, dolgunun yapıldığı bölgeye göre her insanda aynı sonucu vermeyebilir, kısmi farklılıklar gösterebilir. Kişinin anatomik yapısına göre asimetri olabilir veya daha önceden var olan kusurlar daha belirgin hale gelebilir.

Uçuk çıkmasına neden olabilir. Damar içine enjeksiyon yapılırsa damar tıkanıklıkları oluşabilir, dolgu maddesi kan damarı içine girerek başka bölgelere göç edebilir. Mikrobik enfeksiyonlar, deride zedelenme, yaralar, kalıcı şişlikler, kalıcı ağrı, deride renk değişikliği, duyu kaybı oluşabilir.

İşlemden üç gün öncesinde Aspirin, Coumadin, Plavix gibi kan sulandırıcılar kesilmeli, son üç gün içinde Apranax, Cataflam gibi ağrı kesiciler kullanılmamalı, E vitamini, çiğ soğan, sarımsak, limon kiraz gibi kan sulandırıcılar tüketilmemelidir.

Dolgu yapıldıktan sonra bölgenin 4 saat su ile temas etmemesi gerekmektedir.Bir hafta boyunca soğuk ve sıcaktan kaçınılması gerekmektedir. Şişlik ve morluk için gerekli durumlarda doktorunuzun önereceği ıslak pansuman, krem, hap ve iğne tedavilerine başvurulabilir.