Yazılar

Cildimizde Oluşan Morluklar ve Tedavisi

Cildimizde çarpma, vurma veya iğne uygulamasından sonra oluşan morluklar; kılcal damarların parçalanarak, içindeki alyuvarların deri içine sızması nedeniyle ortaya çıkar. Kılcal damar zedelendiğinde kan pulcuklarından bir pıhtı oluşur, pıhtılaşma faktörleri devreye girer ve zedelenen damar  tamir edilir. Morluk 7-14 gün içinde kaybolur.

Zedelenen bölgede önce pembe, kırmızı bir renk oluşur, daha sonra renk mora döner, iyileşirken ise önce yeşil, daha sonra sarı renk görülür.

Bazı ilaçlar ve yiyecekler morluk oluşmasını kolaylaştırabilir.

İlaçlar: Aspirin, ağrı kesiciler ( naproksen, ibuprofen, flurbiprofen, vb.), kan sulandırıcılar (klopidogrel, dipiridamol, tiklopidin, varfarin, enoksaparin, heparin, rivaroksaban, vb.), E vitamini

Gıdalar ve gıda takviyeleri: Yeşil çay, taze soğan, taze sarımsak, kiraz, limon, zencefil, Gingko, Ginseng, St. John’s wort

Kozmetik işlemler ve ameliyatlardan 3-10 gün önce bu ilaçların kesilmesi ve bu yiyeceklerin tüketilmemesi önem taşır.

Morluk, çürük, ezik tedavilerinde ilk aşama buz uygulamasıdır. Medikal tedavide ise iltihap giderici etkinliğe sahip bromelain ve arnica kullanılabilir. Ananasın içinde bulunan bromelain maddesi morluk tedavisinde çok etkilidir. Arnica bitkisinin içinde bulunan helenalin maddesi de morlukların kısa sürede solmasını sağlar. Ancak bu maddelerin, işlemler öncesinde kullanılmasının sakıncalı olduğu bildirilmiştir.

Kaynak: Leslie Baumann - COSMETIC DERMATOLOGY

Cildimizde Olu?an Morluklar ve Tedavisi