Yazılar

Cilt Sağlığını Korumak İçin Altın Öneriler

1-Yüzünüzü her gün cildinize uygun bir temizleyici ve ılık suyla yıkayıp, nazikçe kurulayın. Cildinize uygun bir nemlendirici uygulayın. Dışarı çıkmadan önce yağsız bir güneşten koruyucu kullanın, uzun süre güneşte kalacaksanız 3 saatte bir tekrarlayın.

2-Sağlıklı beslenin, sebze, meyve, et, süt, yumurta, peynir, yoğurt, balık, baklagil, çerez tü
Devamını Oku

Sivilceler Karaciğerden Mi Kaynaklanır?

Dermatologlara sıkça sorulan bu sorunun cevabı elbette ki "hayır" olacaktır. Sivilceler yağlı cildi olanlarda, hormonların etkisiyle, yağ bezi kanalının daralması ve cildin ürettiği yağın cilt yüzeyine ulaşamaması nedeniyle ortaya çıkar. Cilt üzerindeki bakteriler ve kıl kökü kılıfının zedelenmesi de bu duruma katkıda bulunur.

Glisemik indeksi yüksek gıdalar yani şekerli ve unlu
Devamını Oku

Sivilcelerim Neden Hala Geçmedi?

Biz dermatoloji uzmanlarına çeşitli platformlarda sık sorulan bir sorunun cevapları:

 1. Dermatoloji uzmanına henüz gitmemiş ve etraftan duyduğunuz tedavileri uyguluyor olabilirsiniz.
 2. Bilinçsiz tedavileri uygulamış ya da yanlış yerlere başvurmuş olabilirsiniz.
 3. Dermatoloğun verdiği ilaçları düzenli kullanmamış olabilirsiniz
 4. Sivilce kremlerinin başlangıçta sivilcelerde artışa yol açtığı dönemde tedaviyi kesmiş olabilirsiniz.
 5. Dermatoloğun verdiği
  Devamını Oku

Cildimizde Oluşan Morluklar ve Tedavisi

Cildimizde çarpma, vurma veya iğne uygulamasından sonra oluşan morluklar; kılcal damarların parçalanarak, içindeki alyuvarların deri içine sızması nedeniyle ortaya çıkar. Kılcal damar zedelendiğinde kan pulcuklarından bir pıhtı oluşur, pıhtılaşma faktörleri devreye girer ve zedelenen damar  tamir edilir. Morluk 7-14 gün içinde kaybolur.

Zedelenen bölgede önce pembe, kırmızı bir renk
Devamını Oku

İleriki Yıllarda Cildimizi Neler Bekliyor ve Biz Nasıl Önlem Alabiliriz?

Maalesef hepimiz er veya geç, az veya çok cilt yaşlanmasıyla karşı karşıya kalacağız... 
Nasıl ki evimiz, arabamız, eşyalarımız zamana karşı direnemiyor, yıpranıyor ve onarım istiyorsa, cildimiz de zaman zaman gerekli düzeltmelere ihtiyaç duyuyor... Bize ait olan herşey gibi, cildimiz de özen, bakım ve küçük dokunuşları hakediyor... 
Şimdi de
Devamını Oku

Sivice Tedavisinin Başarısız Olma Nedenleri

Sivilce şikayeti olan kişilerde önce ayrıntılı muayene ve sorgulama yapılır. Aşağıda saydığım faktörlerin olup olmadığı değerlendirilir:

 1. Altta yatan hormonal problemlerin olması: Yumurtalık, tiroid, hipofiz, böbreküstü bezi hastalıkları
 2. Altta yatan diş enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu veya sinüzit olması
 3. Cilt yapısı: Aşırı yağlanma, yağ içeriğinin sivilceye yol açması, ailesel yatkınlık
 4. Stres
  Devamını Oku

Cildimizin Bakımı için Neler Yapabiliriz?

Deri insan vücudunu dış ortamdan ayıran güçlü, esnek ve koruyucu bir örtü görevi görür, 1.5-2 m² alanıyla en geniş ve 4-5 kg. ağırlığı ile en ağır organımızdır. Deri kişinin kendisiyle ilgili imajı için ve başkalarıyla iletişimi için önemlidir. Derinin görünümü, rengi, yumuşaklığı kişinin çekiciliğini sağlamada
Devamını Oku

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon güçlendirilmiş ışık enerjisi kullanılarak kalıcı olarak kılların yok edilmesi işlemidir. Muayenehanemizde kalın ve koyu renkli tüyler için Candela Alexandrite lazer epilasyon cihazı ile uygulama yapılmaktadır. Yüz bölgesinde ve ince tüylerde Candela Nd:YAG lazer kullanılmaktadır.
Yüz bölgesinde beyaz kıllar için iğneli epilasyon uygulaması yapılmaktadır.

Ayrıntılı
Devamını Oku

Dolgu

Dudak belirginleştirme, dudak üzerindeki kırışıklıklar, yanaklarda çöküklükler, ağız köşelerindeki kırışıklıklar, göz altı çukurları, el üstü kırışıklıkları gibi onarım gerektiren durumlarda ameliyatsız ve kısa sürede tedavi sağlayan bir uygulamadır. Muayenehanemizde hyaluronik asit dolgu tercih edilmektedir.

Dolgu, yüz gençleştirme, dudak büyütme, ciltteki çukurların doldurulması, kırışıklık tedavisinde
Devamını Oku

Roller ve Dermapen

Mezoterapi veya PRP uygulamaları ile kombine edilerek uygulanır. Üzerinde mikroiğneler bulunan bir cihazın deride mikro kanallar açması işlemidir. Bu kanalların açılması deride bir yara oluşmuş uyarısına yol açar. Bu bölgeye yara iyileştirici hücreler göç eder ve onlardan salgılanan büyüme faktörleri ile deride yenilenme ortaya çıkar.

Dermatolojide sürü
Devamını Oku

Botox

Botulinum toksini (Botox, Dysport) bakteriden elde edilen ve kasları geçici olarak işlev dışı bırakan bir toksindir. En sık olarak, kaşlarını çatan kişilerde kaş çatma çizgilerini ortadan kaldırmak için kullanılır. Ayrıca, alın, göz kenarı, boyundaki kırışıklıkların açılması ve önlenmesinde ilk tercih edilen tedavidir. Güldüğünde diş etleri görünen kişilerde
Devamını Oku

Preaging Antiaging Mezoterapi

PRE-AGING MEZOTERAPİ 25-35 YAŞ ARASI

Genç yaşlarda uygulanan mezoterapi cildin temel ihtiyaçlarını karşılar. İçeriğinde hyaluronik asit, lizin, lösin, histidin, izolösin, Pinus pinaster, mannitol, riboflavin bulunur. Yalnızca hekimler tarafından uygulanabilir.

ANTI-AGING MEZOTERAPİ 35 YAŞ SONRASI

Antiaging ve lifting etkili zengin mezoterapi içeriği cildi onarırken, gelecekte oluşabilecek hasarlara karşı da koruma sağlar. İçeriğinde hyaluronik asit
Devamını Oku

Lazerle Hemanjiom Tedavisi

Yüz, gövde ve bacaklarda yer alan telenjiektazi (kılcal damar), varis  ve senil anjiom (kiraz beni) tedavileri muayenehanemizde bulunan 1064 nm. Nd:YAG lazerle başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.


Devamını Oku

Terlemede Botulinum Toksini

Koltukaltı, yüz, el ve ayaklarda aşırı terleme, bazen hijyenik açıdan ve sosyal anlamda rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir. Botulinum toksini uygulaması 4-6 ay süreyle kişiyi bu problemden  kurtarabilmektedir. Toksin uygulaması (Botox veya Dysport) yalnızca hekimler tarafından yapılmalıdır.


Devamını Oku

Leke Mezoterapisi

Yüzde ortaya çıkan kahverengi lekelerin çözümünde düzenli olarak uygulanan mezoterapi seansları faydalı olmaktadır. İçeriğinde glutatyon, süperoksit dismutaz, SOD, folik asit, Kudzu extract Lightoceane, retinol, askorbik asit bulunur. Yalnızca hekimler tarafından uygulanabilir.


Devamını Oku

Göz Altı Leke Mezoterapisi

Göz altındaki kahverengi, mor halkalarda mezoterapiden çok etkili sonuçlar alınır. İçeriğinde hyaluronik asit, lizin, lösin, histidin, izolösin, Pinus pinaster, mannitol, riboflavin bulunur. Yalnızca hekimler tarafından uygulanabilir.


Devamını Oku

Yağ Yakıcı Mezoterapi

Vücutta bölgesel olarak istenmeyen yağların eritilmesi ve vücuda şekil verilmesinde kullanılan kokteyl; karın, bacak, kalça, kol ve gıdı bölgesinde etkilidir. İçeriğinde deoksikolik asit, kafein, karnitin, sistein, tioktik asit bulunur. Yalnızca hekimler tarafından uygulanabilir.


Devamını Oku

Tırnak Mantarı Lazeri

Lazer uygulaması, ayak tırnak mantarı için hap kullanmak istemeyen, çoklu ilaç alan, kronik ve dirençli mantar hastalığı olan kişilerde tercih edilebilecek, yan etkisi olmayan bir tedavi seçeneği olması nedeniyle dikkat çekmektedir.

Onikomikozda 1064 nm. Nd:YAG lazer, diğer tedavilere alternatif olarak 2012 yılından beri kullanılmaktadır. Haftada 1 defa 4 seanslık uygulamada, hastaların %70’inde tam
Devamını Oku

Akne Mezoterapisi

Akne tedavisinde izotretinoin (Roaccutane, Zoretanin, Aknetrent, Acnegen) kullanmak istemeyen kişiler için uygun bir seçenektir. Uygulamada aktif madde, sivilcelerin altına verilir. Bu şekilde hem yağ bezlerinin salgısı kontrol altına alınır, hem kollajen yapımı arttırılarak iz kalma riski azaltılır, hem de ilaçların sistemik yan etkilerinden korunulmuş olur. Yalnızca hekimler tarafından uygulanabilir.


Devamını Oku

Aknede Lazer Tedavisi

Muayenehanemizde kullanılan 1064 nm long-pulsed Nd: YAG lazerin akne tedavisindeki etkinliği nasıl olmaktadır?

 1. Lazer ışığı cildin derin bölgelerine ulaşabilmekte ve aşırı çalışan yağ bezlerini tahrip ederek, yağlanmayı ortadan kaldırmaktadır.
 2. İltihaplı sivilceleri kurutabilmektedir.
 3. Deri altı dokuda oluşturduğu ısıtma etkisi ile yara iyileşmesini hızlandırmaktadır
 4. Deri altı dokuda kollajen üretimini arttırarak, akne
  Devamını Oku

Cilt Bakımı

Cilt bakımı yüze kozmetik ürünlerin uygulanarak temizlenmesi, deriye kan akımının arttırılması ve nemlendirilmesi yoluyla yapılan, cildin daha güzel ve sağlıklı görünmesini sağlayan bir bakımdır.

Cilt bakımı aşamaları: Yüzün temizleyici solüsyonlarla temizlenmesi, buhar uygulanması, siyah noktaların temizlenmesi, yüksek frekans ile antisepsi sağlanması, tonik uygulanarak gözeneklerin sıkılaştırılması, cildin ihtiyacına uygun
Devamını Oku

İğneli Epilasyon (Elektroepilasyon)

İğneli epilasyonda her kıl köküne kıl kalınlığında bir iğneyle girilerek, elektrik akımı verilmekte ve kıl köklerinde kalıcı hasar oluşturulmaktadır. Lazerlerin faydalı olmadığı beyaz kıllarda, ya da lazer epilasyonun kıllarda artışa neden olabileceği durumlarda en uygun seçenek iğneli epilasyondur. Lazer epilasyon sonrasında arta kalan dirençli tüyler için de iğneli epilasyon kullanılabilir. Bu yöntemle
Devamını Oku

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling, bir veya birkaç kimyasal ürünün deriye uygulanması ile deride çeşitli derinliklerde kontrollü hasar oluşturulması yoluyla sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını hedefleyen uygulama yöntemidir. Muayenehanemizde uygulanan yüzeyel kimyasal peeling, cildin hasarlı üst kısmının soyulması işlemidir. Bu şekilde daha parlak, genç, temiz bir cilt görünümü kazanılır. Aktif akne, sivilce
Devamını Oku

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Kuru cilt dokunulduğunda pürüzlü, üzerinde kepekler bazen de çatlaklar olan deridir. Özellikle kol ve bacaklarda kış mevsiminde belirginleşir. Kuruluğa kaşıntı da eşlik eder.
Sebepleri:
1- Çevresel faktörler: Nemsiz hava, uzun süreli, sık ve aşırı sabun kullanılarak yapılan banyo.
2- Genetik faktörler: İktiyozis ( balık pulu hastalığı) Devamını Oku

Neden Saçlarım Dökülüyor?

Saç dökülmesini nasıl sınıflandırırız?
Saç dökülmelerini iki kategoride inceleyebiliriz: Sikatrizan alopesi yani kalıcı saç kaybı ve non-sikatrizan alopesi yani saçların tekrar çıkabileceği saç kaybı. Her iki dökülme tipinde de yaygın veya yama tarzı dökülmeler olabilir.

Kalıcı ve geçici saç dökülmesi muayenede
Devamını Oku

Akne Tedavisinde Beslenme

Akne vulgaris, yani ergenlik sivilceleri 10 yaşlarında, ergenliğin ilk belirtisi olarak çıkar ve 20 yaşına kadar devam eder. Bazı kişilerde 20 yaşından sonra da devam edebilir. Ama her yaşta ortaya çıkabilir ve uzun yıllar devam edebilir. Ergenlik sivilceleri oluşumunda derideki yağlanma artışı, derinin ürettiği yağın içeriğindeki değişmeler, kıl kökü kanalında daralma, hormonlar ve mikroorganizmalar etkilidir
Devamını Oku

Deri Yaşlanması ve Anti-Aging

Çağımızda genç ve sağlıklı olmak için insanlar eskisine göre daha fazla çaba göstermektedir

Giderek daha fazla insan yaşlanma belirtileri ile ilgili endişe duymaya başlamış ve bu konuda yardım arayışı içine girmiştir

Sağlıklı ve çekici bir cilde sahip olmanın, insanların mutluluğu ve kendilerini iyi hissetmeleri için ne kadar önemli olduğunu en iyi
Devamını Oku

ATOPİK DERMATİTLİ HASTALAR DİKKAT!

Diyet:
Anne sütüne en az 6 ay devam edilmelidir.
Süt, yumurta gibi gıdalardan kaşıntı ve kızarıklığı arttırdığı fark edilenler verilmemelidir.
Portakal, mandalina, limon gibi turunçgiller ciltte tahriş edici olabilir.
Akşam çuha çiçeği yağı, boraj yağı ve probiyotikten zengin yoğurt tüketimi önerilir.
Devamını Oku

ÇOCUKLUK ÇAĞI BULAŞICI DÖKÜNTÜLÜ HASTALIKLARI

Su çiçeği: Varicella­Zoster virüsü adı verilen bir çeşit uçuk virüsünün bulaşmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle 10 yaş altında ortaya çıkar, %5 sıklıkla 15 yaşından büyüklerde görülür. Kış ve bahar aylarında daha sık rastlanır. Su çiçeği virüsü çok bulaşıcıdır. Hava
Devamını Oku

ATOPİK DERMATİT

Atopik dermatit, yani bebeklik ekzeması kaşıntıyla karakterize, kronik, iltihaplı bir deri hastalığıdır. Alevlenme ve sakinleşme dönemleriyle seyreder. Astım ve saman nezlesi gibi diğer alerjik hastalıklara eşlik edebilir. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren alerjik hastalıkların sıklığı giderek artmış ve birçok ülkede önemli bir toplumsal sağlık problemi haline gelmiştir. Hayat standartlarının yüksek olduğu gelişmiş ülkelerde
Devamını Oku

SEDEF HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Hafif şiddette sedefte, yani vücut yüzeyinin %10’undan azını kaplayan sedefte, salisilik asit, ditranol, kortikosteroidler, vitamin D türevleri, kalsinörin inhibitörleri ve bitkisel içerikli kremler kullanılır. Doğal güneş ışığı da faydalıdır. Ayrıca sedef plaklarının içine iğneli tedaviler uygulanabilir.
Orta şiddette sedefte, yani vücut yüzeyinin %10-15’ini kaplayan sedefte, bu
Devamını Oku

Sedef Hastalığının Çeşitleri

Sedef hastalığı çok değişik görünümlerde ve vücudun değişik bölgelerinde ortaya çıkabilir.
Basit sedef (Psoriasis vulgaris):
Sedef hastalığının en sık görülen formudur. Dizler, dirsekler, saçlı deri, göbek deliği ve kalçalar arasında ortaya çıkan kızarık, üzeri beyaz kepekli kabarıklıklar şeklindedir. Hastalığın seyri kroniktir, sessiz dö
Devamını Oku

SEDEF HASTALIĞI NEDEN ORTAYA ÇIKAR ?

Sedef hastalığı yani psoriasis kronik, tekrarlayıcı, ırsi faktörlerle de ilişkili iltihabi bir deri hastalığıdır. Deride henüz tespit edilememiş bir maddeye karşı oluşan abartılı bir bağışıklık sistemi cevabına bağlı olarak meydana gelir. Tipik bir sedef plağının görüntüsü keskin sınırlı bir kızarıklığın üzerinde yer alan beyaz, sedef renkli, gümüşümsü kepekler şeklindedir.

Devamını Oku

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN DERMATOLOJİK BULGULARI

B12 vitamini et, karaciğer, süt, yumurta gibi gıdalarda bulunur, baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerden de temin edilebilir. B12 vitamini ağız yoluyla alındıktan sonra midede salgılanan bir maddeye bağlanarak, bağırsaklardan emilir ve kana geçer. Karaciğerde depolanır. Hücre büyümesi ve çoğalması için gerekli bir vitamindir.
B12 vitamini eksikliği vejetaryenlerde, alkoliklerde, diyet yapanlarda, mide
Devamını Oku

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ VE DERİ

Son yıllarda yapılan araştırmalarda Türkiye’de yaşayan kişilerde %80-90 oranında D vitamini eksikliği saptanmıştır. Sık görülen bir sorun olduğundan dolayı bu yazımda bu konuya değinmek istedim.
D vitamini deride güneş ışığının etkisiyle üretilir, aynı zamanda süt, yumurta, balık gibi gıdalarla vücuda alınır.
D vitamini kalsiyum metabolizmasında önemli rol
Devamını Oku

Ayaklar

Dermatoloji branşı insan vücudunu baştan ayağa tüm şikayetleriyle ele alır. Ayaklarda ciltle ilgili şikayetler kaşıntı, soyulma, kızarıklık, yanma, terleme veya koku şeklinde olabilir.
Bu yazımda sizlere ayaklardaki kötü kokudan bahsetmek istiyorum. Vücudumuzdan salgılanan ter aslında kokusuzdur. Kokuyu oluşturan cildimizde bulunan bakteri ve mantarlardır.
Ayaklarda en sık kokuya sebep olan mantar hastalıklarıdır. Ö
Devamını Oku

DEMİR EKSİKLİĞİNİN DERİ, SAÇ VE TIRNAKLAR ÜZERİNE ETKİSİ

Demir vücudumuzdaki önemli elementlerden biridir. Vücudumuzda 4-5 gram demir bulunur. Günlük demir emilimi 1 miligramdır, her gün aynı miktarda demiri kaybederiz.
Gıdalarla alınan demir bağırsaktan emildikten sonra, kanda taşıyıcı proteine bağlanarak dokulara taşınır. Vücudumuzdaki demirin 2/3’ ü alyuvar yapımında kullanılır. Geri kalanı kaslarda ve karaciğerde kullanılır. Demir karaciğer, dalak ve kemik
Devamını Oku

SAÇ DÖKÜLMESİNİN SEBEBİ ÇİNKO EKSİKLİĞİ OLABİLİR!...

Vitamin ve mineraller hem genel sağlığımız hem de cildimiz için büyük önem taşımaktadır. Çinko koku ve tat alma duyusunun korunması, yara iyileşmesi, bağışıklık sisteminin çalışması, üreme hücrelerinin oluşması, enzimlerin yapımı ve DNA üretiminde rol alan önemli bir eser elementtir. Vücudumuzda 200’den fazla enzimin çalışmasına katkıda bulunur. Devamını Oku

ORF

Kurban bayramından sonra görülen, fakat fazla da bilinmeyen bir cilt hastalığından bahsetmek istiyorum bu yazımda. Orf hastalığı, suçiçeği ailesinden olan bir virüsün bulaşması nedeniyle deride ortaya çıkar.
Koyunların ve diğer küçükbaş hayvanların ağızlarında ve burunlarında ortaya çıkan yaralardan, insanlara bulaşır. Kurban kesen kişilerde, kasaplarda, veterinerlerde veya kurbanın
Devamını Oku

Gebelikte Fizyolojik Değişiklikler

Gebeliğe özgü olarak ciltte ortaya çıkması doğal karşılanan birtakım değişiklikler meydana gelir. Bunlar bilinirse, gebelikte görülen değişiklikler anne adayı tarafından daha rahat kabul edilebilir. Gebelikte en sık rastlanan cilt değişikliği deri renginde koyulaşmadır. Östrojen, progesteron ve melanosit stimülan hormon düzeylerindeki artışa bağlı olarak meydana gelir. Göğüs ucu, genital bölge ve
Devamını Oku

Lazer Epilasyon ile İlgili Yanlış Bilglier

Lazer epilasyon uzun yıllardan beri Türkiye’de uygulanan ve bir çok kadın ve erkeğin yaşam standardını arttırmış olan bir uygulamadır. Özellikle kadınlarda istenmeyen tüyler psikolojik anlamda moral bozucu, kendine güveni azaltıcı ve yok edilmesi zaman kaybettirici olduğundan dolayı, kişinin hayatında olumsuz bir yer kaplamaktadır.
İlk defa 1965 yılında keşfedilen lazer teknolojisi, zamanla tü
Devamını Oku

Gebelikte Kaşıntı

Gebelerin çoğunda vücutta ortaya çıkan fizyolojik değişikliklere bağlı olarak kaşıntı görülür. Ancak bazen bu kaşıntılar gebeliğe özel bazı hastalıkların belirtisi de olabilir. Gebelerde en sık kaşıntı sebebi allerjik bünyedir. Allerjik bünyeye bağlı kaşıntıların %20’si daha önceden var olan atopik dermatitin alevlenmesi şeklinde olup, %80’i ise ilk olarak gebelikte
Devamını Oku

Dermatoloji Uzmanları

Bir dermatoloji uzmanı olarak, okuyucularımızı aydınlatmak amacıyla branşımızın ilgilendiği alanları tekrar hatırlatmak istiyorum:
Dermatoloji, cilt sağlığı ve hastalıklarıyla ilgilenen bilim dalıdır. Dermatolog, deri ve zührevi hastalıklar uzmanı, cilt doktoru, cildiyeci aynı anlama gelmektedir. Dermatologlar altı yıllık tıp eğitiminden sonra dört yıl deri hastalıkları üzerine ihtisas yapmış uzman doktorlardır. Bazı dermatoloji uzmanları estetik uygulamalarla da ilgilenmektedir. Estetik
Devamını Oku

AĞIZDA BEYAZ, KIRMIZI VE KAHVERENGİ LEKELER

Ağız içinde beyaz, kırmızı veya kahverengi lekeler ortaya çıkabilir. Bu lekeler, ağız içi kanseri belirtisi olabileceği için, bugünkü yazımda bu konuya dikkat çekmek istedim. *Ağız içini döşeyen zarda ortaya çıkan beyaz, keskin sınırlı kabarıklıklara lökoplaki adı verilir. Bu plakların yüzeyi parlaktır ve üzerindeki zar kaldırılınca altında kanama olur
Devamını Oku

Kadife Deri

Başlık oldukça iddialı olmasına rağmen, ben sizlere aslında şişman ve diabetik hastalarda görülen bir cilt özelliğinden bahsedeceğim. Tıbbi adıyla akantozis nigrikans olarak anılan bu durum, boyun, koltukaltı ve kasıklarda görülen kahverengi, kadifemsi, kirli bir deriyi andıran görünüme verilen addır. Bazen et benleriyle beraber de görülebilir.
Kadifemsi, kirli
Devamını Oku

Dudak Kuruluğu

Dudak kuruluğu tıbbi adıyla keylitis dudaklarda kuruma, çatlama, kabuklanma, kızarıklık ve acıma ile seyreden bir durumdur. Soğuk ve kuru havanın dudakları kurutucu etkisi vardır.
Kadınlarda genellikle dudak koruyucu ve rujallerjisi nedeniyle oluşur. Diş macunları, diş bakım ürünleri, yüze uygulanan ancak dudağa bulaşan diğer kozmetik ürünler de dudaklarda kurumaya yol açabilir. Ojeler
Devamını Oku

Behçet Hastalığı

Behçet hastalığı, bir dermatoloji uzmanı olan Ord. Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından tanımlanmış bir hastalıktır. Kısaca tarif etmek gerekirse bir çeşit damar iltihabıdır.
Tanı nasıl konur?
Ağızda yılda en az 3 defa aft çıkmasının yanında aşağıda sayacağım 4 bulgudan 2 sinin hastada bulunmasıyla tanı konur.
1- Genital bölgede tekrarlayan
Devamını Oku

Aft

Aftlar ağız içinde çıkan yuvarlak, keskin sınırlı, etrafı kırmızı bir halkayla çevrili, beyaz veya gri renkli ülserlerdir. Dilde, yanak içi, dudak içi, dişetleri, damakta veya bademcikler üzerinde çıkabilen bu yaralar toplu iğne başı büyüklüğünden nohut büyüklüğüne kadar değişik çaplarda olabilirler. Bazen bir tane
Devamını Oku

Geçici Dövme Alerjisi

Dekoratif vücut süsleme amaçlı kullanılan geçici dövmeler, genellikle tatil yörelerinde birçok kişi tarafından yaptırılmaktadır. Son yıllarda yaz mevsiminde ve özellikle çocuklarda, geçici dövmelerin neden olduğu allerjik reaksiyonlarla daha sık karşılaşılmaya başlanmıştır.
Geleneksel olarak kullanılan kına, Lawsonia inermis adlı bitkiden elde edilir. Bu bitki yüzyıllardır kullanılmakta olup
Devamını Oku

Dermografizm

Dermografizm kaşıntı ile seyreden ve kaşınan bölgelerde kısa bir süre sonra kaybolan, çizgisel kabarıklıklarla giden bir hastalıktır. Bir ürtiker yani kurdeşen çeşididir.
Toplumun %5 inde görülür. Genellikle psikolojik stres sonrasında aniden ortaya çıkar ve uzun yıllar devam edebilir.
Kişinin vücudunun herhangi bir bölgesinde önce
Devamını Oku

Saç Mezoterapisi

Saç dökülmesinde tedavinin vazgeçilmez öğelerinden biri olan mezoterapide farklı tedavi protokolleri mevcuttur. Ancak temel olarak mezoterapi kokteyli içeriğinde vitaminler, aminoasitler, büyüme faktörleri, peptitler, antioksidanlar, kök hücreler, DNA ve dutasterid kullanılmaktadır. Yalnızca hekimler tarafından uygulanabilir.


Devamını Oku

Et Benleri

Et benleri genellikle boyunda çıkan saplı, küçük, deri renginde uzantılardır. Otuzbeş yaşından sonra görülmeye başlar, kadın ve erkeklerde sıklığı aynıdır. Bazen göz kapakları, ense, göğüs, meme altında, koltukaltı ve kasıklarda da çok sayıda et beni bulunabilir. Tıbbi adı akrokordon olan et benleri bir-iki adet olabilirken, bazı kişilerde onlarca sayıda bulunabilir
Devamını Oku

Yaz Mantarı

Yaz mantarı, bahar ve yaz mevsiminde havaların ısınmasıyla birlikte mevsimsel olarak görülen mantar hastalıklarından biridir. Tıbbi adıyla Pityriasis versicolor adı verilen bu cilt hastalığının etkeni derimizde yerleşmiş bir mantar türüdür. Cildimizi zararlı mikroplara karşı koruyan ve mikroorganizmalardan oluşan bir örtü vardır. Deri florası dediğimiz bu örtü birbirleriyle uyum içinde yaşayan bir ç
Devamını Oku

Yaz Mevsiminde Karşılaşılan Cilt Sorunları

Yazın havaların da ısınmasıyla bazı cilt problemleri karşımıza çıkmaktadır.

Bunlardan en sık görüleni özellikle bebek ve çocuklarda, ter bezlerinin fazla gelişmemiş olmasından dolayı ortaya çıkan isiliktir. Sıcak hava ve nem mantar hastalıklarına da davetiye çıkarır. Ayaklar, kasıklar ve ayak tırnaklarında mantarlar görülebilir. Neme bağlı, göğüs, kollar ve sırtta
Devamını Oku

Deri Kanserinden Nasıl Korunabilirim?

Dermatoloji uzmanlarının kendilerine başvuran hastaları muayene ve tedavi etmelerinin yanısıra toplumu deri hastalıklarından korumak ve bilinç uyandırmak gibi görevleri de vardır. Buradan yola çıkarak deri kanseri hakkında Türk toplumunu bilgilendirmek için “euromelanoma” adındaki projeyle tüm yurtta ben taraması yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada dermatoloji uzmanları benleri dermatoskop adı verilen bir kamerayla inceleyerek, ince yapıları
Devamını Oku

Cilt Lekeleri

Kadınlarda yanaklar, alın, çene, burun ve dudak üstünde görülen kahverengi lekelere tıp dilinde kloazma adı verilmektedir. Gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı, ailesel faktörler veya güneşlenme nedeniyle ortaya çıkabilen bu lekeler, bazen herhangi bir sebep olmadan da görülebilir.
Yüzünde lekeyle gelen bir hasta Wood ışığı ve dermatoskop
Devamını Oku

CASMARA ALTIN MASKE

Casmara markası dünyanın 60tan fazla ülkesinde kullanılan, özel dermokozmetik laboratuara sahip köklü bir markadır. Casmara Cosmetics CE belgeli, biyokimyasal ve bakteriyolojik kontrolleri yapılmış, içinde mikroorganizma barındırmayan ürünler üretir.

Altına gelince; eski Mısır, Çin ve Hint uygarlıklarından beri iyi bilinen ve cilt güzelliği için kullanılan değerli
Devamını Oku

Saçkıran

Saçkıran hastalığı tıbbi adıyla alopesi areata, yuvarlak alanlar halinde saç dökülmesidir. Genellikle 7-10 yaşları arasında başlar, ancak daha ileri yaşlarda da görülebilir. Hastalık, bağışıklık sisteminin saç köklerini yabancı bir doku olarak algılaması ve bu nedenle zarar vermeye çalışmasından kaynaklanır. En önemli sebebi strestir. Özellikle çocuklarda okul korkusu, sınav stresi, taşınma
Devamını Oku

Işıltı Dolgusu

Biraz da estetik ve güzellik diyelim... Kozmetik ve estetik uygulamalar için cilt hastalıkları uzmanı hekimlere başvurular gittikçe artmaktadır. Deri, saç ve tırnakların sağlığı olduğu kadar güzelliği ve bakımıyla da ilgilenen dermatolog hekimler, bu konuda hastalarına yardımcı olabilmektedirler.
Zaman geçtikçe yüzümüzün artık eskisi gibi olmadığını fark ederiz. Kırışıklıklar oluşmaya
Devamını Oku

Siğiller

Siğiller dermatologlara en sık başvurma sebebi olan hastalıklardan biridir. Vücudun çeşitli bölgelerinde çıkabilen deri renginde, yuvarlak, pürüzlü yüzeyli, nasır benzeri, sert kabarıklıklar şeklindedir.
Siğiller virüslerin sebep olduğu bulaşıcı hastalıklardan biridir, genellikle okul çağındaki çocuklarda görülür. En sık el ve ayaklarda yerleşir. Yüzde, genital bö
Devamını Oku

SAÇ DÖKÜLMESİNDE GÜNCEL TEDAVİLER

Erkek tipi saç dökülmesi tıbbi adıyla androgenetik alopesi, saçlı derinin ön ve üst bölgelerinde görülen saç dökülmesi tipidir. Yirmili yaşlarda başlar, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Genetik faktörler ve saç kökünün erkeklik hormonunu algılama biçimi ile ilişkilidir.
Tedavisinde saç kö
Devamını Oku

DERİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Derimiz olmasaydı, vücudumuz kas ve iskeletten oluşan bir yapıdan farksız olurdu. Deri insan vücudunu dış ortamdan ayıran bir örtü görevi görür. Vücudumuzu kaplayan deri tüm organlarımızın yerli yerinde durmasını sağlar.
Deri 1.5-2 m² alanıyla en geniş ve 4-5 kg. ağırlığı ile en ağır organımızdır. Deride bulunan keratin, derinin gü
Devamını Oku

SİGARA VE DERİ

Sigara, alkol, güneşe maruz kalma ve beslenme bozuklukları deri yaşlanmasına sebep olan genetik olmayan faktörlerdir. Sigaranın akciğer ve diğer organlarda yaptığı hasarın yanısıra, deri yaşlanması ve kırışıklıklara da yol açtığı ispatlanmıştır. Sigara ve kırışıklık oluşumu arasındaki ilişkinin ilk tespiti 1800 lü yıllara dayanmaktadır. Deride oluşan belirtiler şöyle sıralanabilir: Karakteristik olarak “sigara yüzü” adı
Devamını Oku

GEBELİK VE DERİ

Kadınların hayatında son derece güzel ancak zorlu bir deneyim olan gebelikte, vücudun tüm dengesi değişir. Gebelikte ortaya çıkan metabolik, hormonal ve bağışıklık sistemi ile ilgili değişiklikler deride de bazı etkilere yol açar.
Fizyolojik yani gebeliğe özgü değişiklikleri sıralayacak olursak: Artan hormonlarla beraber deri renginde koyulaşma meydana gelir. Özellikle koyu renkli kişilerde
Devamını Oku

KONTAKT DERMATİT

Derinin bir kimyasal madde ile teması sonucu gelişen tepkiye kontakt dermatit denir. Kaşıntı, yanma, batma, kızarıklık, sulantı, kabuklanma, şişme gibi belirtiler görülür. Kontakt dermatit, ekzema olarak da bilinir. Kontakt dermatitlerin %80 inde sebep, tahriş edici maddelerdir. Aşırı nem, örneğin sık el yıkama; aşırı kuruluk, örneğin soğuk hava, kaloriferle ısınma; kremler, peeling ürünleri veya
Devamını Oku

Dermatologlar Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

Merhabalar, dermatoloji uzmanı olarak sizlerle ilk buluşmam. Size öncelikle branşım hakkında bilgiler vermek istiyorum. Dermatoloji, cilt sağlığı ve hastalıklarıyla ilgilenen bilim dalıdır.
Dermatolog, deri ve zührevi hastalıklar uzmanı, cilt doktoru, cildiyeci aslında hepsi aynı anlama gelmektedir. Biz dermatologlar altı yıllık tıp eğitiminden sonra dört yıl süreyle deri hastalıkları üzerine ihtisas yapmış uzman doktorlarız
Devamını Oku

İSTENMEYEN TÜYLERDEN KURTULUN!!

Bursa Dermatoloji Uzmanı Dr. Neval Bayazit

Muayenehanemizde kalın ve koyu renkli tüyler için en iyi sonucu veren Candela Alexandrite lazer epilasyon cihazı ile uygulama yapılmaktadır.
Yüz bölgesinde ve ince tüylerde en etkili lazer olan Candela NdYAG kullanılmaktadır.
Beyaz kıllar ve lazerin görmediği tüyler için iğneli
Devamını Oku

Kaşıntı

Kaşıntı, kaşıma isteğine yol açan rahatsız edici duygudur. Kaşıntı bir hastalık değil, bir belirtidir. Kaşıntı, çeşitli deri hastalıklarına eşlik eden bir belirti olabilirken, aynı zamanda sistemik bir hastalığın da işareti olabilir. Bu nedenle kaşıntı deyip geçmemek gerekir!..
Kaşıntılı deri hastalıkları:
Yeni girdiğimiz kış aylarında en sık kaşıntı sebebi deri kuruluğudur. Özellikle bacaklar, kollar
Devamını Oku

Dermatolojide Lazer Epilasyon

Tıp teknolojisindeki hızlı değişmeler, diğer tıp dalları yanında dermatoloji biliminde de giderek yaygın olarak hissedilmekte ve lazerin dermatolojideki en önemli gelişme olduğu kabul edilmektedir.
Bu teknik sayesinde daha önce etkili olarak tedavi edilemeyen pek çok durum tedavi edilmeye başlanmıştır.
Lazer: Tanım ve tarihçe
Lazer terimi (LASER) Light Amplification by the Stimulated
Devamını Oku

PRP (Platelet Rich Plasma) nedir?

PRP, "Platelet Rich Plasma” trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Yeni bir cilt gençleştirme yöntemi olan PRP uygulaması son yıllarda geliştirilmiştir. PRP yönteminde hastadan 10-20 ml. kan alınarak santrifüj edilir. Elde edilen serum sorunlu bölgeye küçük miktarlarda enjekte edilir.

PRP
Devamını Oku

Güneş Işığının Etkileri

Güneşin zararlı etkileri: Güneş ışınları, yeryüzündeki hayatın idamesi açısından vazgeçilmez bir kaynaktır. Güneş özellikle D vitamini yapımında etkilidir. Sedef hastalığı, ergenlik sivilceleri ve bazı ekzemalar gibi cilt hastalıkları üzerinde de iyileştirici etkisi vardır. Ayrıca güneşli havaların psikolojik durumu düzeltici etkisinin olduğu ve yaşama canlılık getirdiği de bilinmektedir.

Son
Devamını Oku

Yüzme Havuzlarından Kaynaklanan Deri Hastalıkları

Günümüzde gerek spor, gerekse eğlence amaçlı olarak özellikle büyük kentler ve tatil yörelerinde yüzme havuzu ve sauna gibi yerlere ilgi artmaktadır. Kapalı havuzların yaygınlaşması kış mevsiminde de havuz kullanımını arttırmaktadır. Ülkemizde ayrıca hamam geleneği hala sürmekte ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kaplıcalardan, spalardan sıkça yararlanılmaktadır.

Ancak toplumun
Devamını Oku

Lazer Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Lazer tedavisi nedir, güvenli bir yöntem midir?
Güçlendirilmiş ışık enerjisi kullanılarak, tüyleri oluşturan kıl foliküllerinin yok edilmesi işlemidir. Yaklaşık çeyrek asırdır uygulanan güvenli ve etkili bir yöntemdir.Yetişkinlik dönemine girmiş ve hekimin değerlendirerek uygun gördüğü herkes vücudunun tüm bölgelerine yaptırabilir.

Ortalama kaç
Devamını Oku

Ayak Mantarı

Tıbbi adıyla tinea pedis, cilt hastalıkları uzmanına en sık başvurulan hastalıklardan biridir. Toplumda yaklaşık %50 oranında yani oldukça sık görülmektedir. En çok yetişkin erkeklerde görülmektedir. Ayak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. En sık rastlanan etkenleri Tricophyton ve Epidermophyton adı verilen bulaşıcı mikroorganizmalardır. Ayak parmak aralarında kaşıntı, sulantı, kepeklenme, çatlaklar veya beyazlaşmalar şeklinde kendini gö
Devamını Oku

Saç Dökülmesi

Saçlar insanların kişiliklerini ifade edebilmek, erkeklik veya kadınlıklarını ortaya koymak için bir araçtır. Saçın normal ve sağlıklı görünümü sosyal ilişkilerde önemlidir.

Saçlar ayda 1-2 cm uzamaktadır. İnsanda yaklaşık 5 milyon kıl folikülü mevcut olup, bunların 80.000-150.000 kadarı kafada bulunur.

Saç ve kılların anagen (büyüme)
Devamını Oku

Siğiller ve Tedavisi

Siğiller cilt hastalıkları uzmanlarına en sık başvurma sebebi olan hastalıklardan biridir. Siğiller tıbbi adıyla verrukalar, derinin çeşitli bölgelerinde çıkabilen deriyle aynı renkte, yuvarlak, üzeri pürüzlü, nasır benzeri, sert kabarıklıklar şeklindedir.

Siğiller insan papilloma virüsünün sebep olduğu bulaşıcı hastalıklardan biridir, genellikle okul çağındaki çocuklarda görülür. En
Devamını Oku

Allerjik Ekzema

Deride kaşıntı, kızarıklık, şişlik, sulantı veya pullanma ile seyreden durumlara ekzema adı verilmektedir. Çok çeşitli sebeplere bağlı olarak ekzemalar ortaya çıkabilmektedir, örneğin cilt kuruluğu, cilt yağlanması ya da sinirsel faktörler ekzemaya neden olabilir.

Allerjik ekzemada ise sebep dışarıdan deriye temas eden maddelerdir. Bunlar metal, lastik, koruyucular, kokular, ilaçlar, yapıştırıcılar, bitkiler, boyalar, yün
Devamını Oku